Solpadeine x 12 comprimate

Solpadeine x 12 comprimate

3.96/5 (48)

Prospect: Link ANM Compoziţie:Un comprimat conţine paracetamol 500 mg, fosfat de codeină hemihidrat 8 mg, cafeină anhidră 30 mg şi excipienţi: amidon de porumb, amidon pregelatinizat, sorbat de potasiu, povidonă, talc purificat, stearat de magneziu, celuloză microcristalină, acid stearic şi Imaje Red Ink FT 128 (etanol 95%, apă demineralizată, hidroxipropilmetilceluloză, carmoisine (E122).Indicaţii terapeutice:Solpadeine comprimate este recomandat pentru calmarea durerilor uşoare - moderate din reumatism, sciatică şi lumbago, pentru ameliorarea rapidă a cefaleei (inclusiv din sinuzite), migrenelor, durerilor menstruale, durerilor determinate de luxaţii, durerilor dentare, nevralgiilor, durerilor în gât, a febrei şi simptomelor din răceală şi gripă.Solpadeine comprimate conţine trei substanţe active: paracetamol - cu acţiune analgezică (calmează durerea) şi antipiretică (reduce febra), fosfat de codeină - ca analgezic şi cafeină - pentru calmarea rapidă a durerilor de intensitate moderată şi moderat-severă.Contraindicaţii:Nu trebuie să utilizaţi Solpadeine comprimate dacă:- utilizaţi şi alte produse care conţin paracetamol- sunteţi alergic la paracetamol, codeină, cafeină sau la oricare dintre excipienţi- suferiţi de astm bronşic sau de afecţiuni însoţite de deprimare respiratorie sau presiune intracraniană crescută, aveţi un traumatism cranio-cerebral sau după intervenţii chirurgicale la nivelul căilor biliare- aveţi diagnosticul de insuficienţă hepatocelulară- nu trebuie utilizat la copiii sub 12 aniÎnainte de a utiliza Solpadeine comprimate, cereţi sfatul medicului:- dacă suferiţi de afecţiuni severe renale sau hepatice, inclusiv afectare hepatică alcoolică- dacă sunteţi însărcinată sau alăptaţi- dacă sunteţi în tratament pentru depresie (de exemplu, cu inhibitori de monoaminoxidază) sau aveţi probleme respiratorii- dacă utilizaţi medicamente recomandate de medic pentru greaţă, vărsături, hipercolesterolemie (metoclopramid, domperidonă sau colestiramină)- dacă utilizaţi anticoagulante (warfarină, alte cumarinice) - medicamente pentru prevenirea cheagurilor - şi aveţi nevoie de un analgezic ca tratament cronic. Paracetamolul creşte concentraţia acestora şi creşte riscul de sângerare. Puteţi utiliza însă doze ocazionale de paracetamol.Sarcina şi alăptarea:Cereţi sfatul medicului înainte de a utiliza orice medicament în timpul sarcinii şi alăptării.Capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje:Deşi nu este probabil să determine afectarea capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje, la anumite persoane este posibil să apară somnolenţă în timpul tratamentului.Mod de administrare Adulţi şi adolescenţi peste 12 ani:1 -2 comprimate Solpadeine comprimate de 3-4 ori pe zi, dacă este necesar. Nu se administrează mai des de 4 ore interval şi nu se depăşesc 4 administrări (8 comprimate) în 24 de ore.Copii sub 12 ani:Produsul nu este recomandat.Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile, vă rugăm să vă adresaţi medicului.Nu depăşiţi dozele recomandate.Reacţii adverseReacţiile adverse ale paracetamolului sunt rare. Pot apărea reacţii alergice (erupţii cutanate). Codeina poate produce constipaţie, greaţă, ameţeli sau somnolenţă, dar aceste reacţii adverse apar foarte rar în cazul utilizării produsului în dozele recomandate. Consumul excesiv de cafea sau ceai în timpul tratamentului cu Solpadeine comprimate poate produce iritabilitate şi excitabilitate nervoasă. Adresaţi-vă medicului în cazul apariţiei oricăror reacţii adverse.

Produse similare

Salix alba 340mg 30cps, Adams
4.08/5

Salix alba 340mg 30cps, Adams

96
25 LEI info
Supozitoare, Carpicon S, 10 bucati, Elzin Plant
4.04/5

Supozitoare, Carpicon S, 10 bucati, Elzin Plant

81
25 LEI info
Gel calmant înțepături de insecte Calmax, 30 ml, Biotrade (Concentratie: 30ml)
4.08/5

Gel calmant înțepături de insecte Calmax, 30 ml, Biotrade (Concentratie: 30ml)

94
25 LEI info
Gel Puterea Tigrului, Transvital, 250 ml
4.06/5

Gel Puterea Tigrului, Transvital, 250 ml

88
25 LEI info
Antinevralgic Forte 20 comprimate
4.06/5

Antinevralgic Forte 20 comprimate

86
25 LEI info
Supozitoare Tuiazin 10*1.5g Elzin Plant
4.00/5

Supozitoare Tuiazin 10*1.5g Elzin Plant

62
25 LEI info
Carpicon S Crema Solida 10 Supozitoare Hipocrate
4.07/5

Carpicon S Crema Solida 10 Supozitoare Hipocrate

92
24 LEI info
Nurofen pentru copii 60mg 10 supozitoare
4.03/5

Nurofen pentru copii 60mg 10 supozitoare

75
24 LEI info
Nurofen pentru copii 125 mg 10 supozitoare
4.05/5

Nurofen pentru copii 125 mg 10 supozitoare

88
26 LEI info
Antinevralgic P 20 comprimate
3.99/5

Antinevralgic P 20 comprimate

58
24 LEI info
Artromio-Calmin cu Venin de vipera 50g
4.03/5

Artromio-Calmin cu Venin de vipera 50g

80
27 LEI info
Ibalgin Forte x 12 comprimate
4.05/5

Ibalgin Forte x 12 comprimate

89
27 LEI info
Iederazin Supozitoare 1.5g Elzin Plant
4.06/5

Iederazin Supozitoare 1.5g Elzin Plant

82
23 LEI info
Dacia Plant Harpagophytum x 60 Comprimate
4.04/5

Dacia Plant Harpagophytum x 60 Comprimate

83
27 LEI info
Himalaya Rumalaya gel 30g
4.02/5

Himalaya Rumalaya gel 30g

76
27 LEI info
Nurofen Forte 400mg 12 comprimate
4.08/5

Nurofen Forte 400mg 12 comprimate

92
23 LEI info
Saridon x 10 comprimate
4.06/5

Saridon x 10 comprimate

84
23 LEI info
Stimuven Plus x 50g cremă
4.07/5

Stimuven Plus x 50g cremă

83
22 LEI info
Stimuven Plus x 60g gel
4.07/5

Stimuven Plus x 60g gel

82
22 LEI info
Smecta Go 8 plicuri Reducere 6 LEI
4.32/5

Smecta Go 8 plicuri

22% 28 LEI
95
22 LEI info
Gotu Kola 400mg, 30cps, Adams Supplements
4.04/5

Gotu Kola 400mg, 30cps, Adams Supplements

87
28 LEI info
Aspirina Organica 60cps Herbagetica
4.00/5

Aspirina Organica 60cps Herbagetica

72
28 LEI info
Balsam Gel cu Arnica 150ml Transvital
4.03/5

Balsam Gel cu Arnica 150ml Transvital

84
28 LEI info
FARES Biomicin A2 solutie 10 ml
4.09/5

FARES Biomicin A2 solutie 10 ml

92
22 LEI info
Gel Gheara Dracului, Transvital, 250 ml
4.09/5

Gel Gheara Dracului, Transvital, 250 ml

91
22 LEI info
Ghimbir si Salvie 20cpr Elidor Pontica
3.90/5

Ghimbir si Salvie 20cpr Elidor Pontica

13
21 LEI info
Pulbere Ashwagandha Eco 200gr Deco Italia
4.00/5

Pulbere Ashwagandha Eco 200gr Deco Italia

74
29 LEI info
Fasconal 20 comprimate
4.07/5

Fasconal 20 comprimate

80
20 LEI info
Mig Pediatric x 100ml soluţie orală
4.10/5

Mig Pediatric x 100ml soluţie orală

91
20 LEI info
Nurofen Junior 7ani+ 100mg capsule moi masticabile aroma de portocale 12cpr 12 comprimate
4.06/5

Nurofen Junior 7ani+ 100mg capsule moi masticabile aroma de portocale 12cpr 12 comprimate

111
30 LEI info
Advil 200 mg 10 drajeuri
4.08/5

Advil 200 mg 10 drajeuri

83
20 LEI info
Supozitor Capricon 10x1gr Elzin Plant
4.08/5

Supozitor Capricon 10x1gr Elzin Plant

84
20 LEI info
Krauter Gheara Dracului Roll LifeCare 50 ml
3.97/5

Krauter Gheara Dracului Roll LifeCare 50 ml

66
30 LEI info
Panadol Extra x 12 comprimate
4.06/5

Panadol Extra x 12 comprimate

74
19 LEI info
Balsam Cu Bitter 125ml Transvital
4.06/5

Balsam Cu Bitter 125ml Transvital

73
19 LEI info
Ceai Adio Durere in Gat Eco 18plicuri Sonnentor
4.10/5

Ceai Adio Durere in Gat Eco 18plicuri Sonnentor

87
19 LEI info
Ceai Musetel Eco 50gr Sonnentor
4.03/5

Ceai Musetel Eco 50gr Sonnentor

60
19 LEI info
Spray Propolis si Acid Alfa Lipoic 50ml Hypericum
3.84/5

Spray Propolis si Acid Alfa Lipoic 50ml Hypericum

19
32 LEI info
Clafen 10mg/gram crema 40 g Antibiotice SA
4.09/5

Clafen 10mg/gram crema 40 g Antibiotice SA

83
18 LEI info
Sirop de Muguri de Pin, 250ml, Favisan
3.95/5

Sirop de Muguri de Pin, 250ml, Favisan

25
18 LEI info
Advil Ultra 200 mg 10 capsule moi
4.10/5

Advil Ultra 200 mg 10 capsule moi

84
18 LEI info
Panadol Baby 120mg/5ml x 100 ml
4.08/5

Panadol Baby 120mg/5ml x 100 ml

77
18 LEI info
One Cosmetic Gel Cu Efect Racire 500ml
4.11/5

One Cosmetic Gel Cu Efect Racire 500ml

91
18 LEI info
Vaxicum Sport unguent 50 ml
3.98/5

Vaxicum Sport unguent 50 ml

77
33 LEI info
Gel Gheara Dracului 250ml Krauter  Life Care
3.89/5

Gel Gheara Dracului 250ml Krauter Life Care

40
33 LEI info
Mig 400 mg 10 comprimate
4.08/5

Mig 400 mg 10 comprimate

72
16 LEI info
Voltaren Forte 23.2mg/g gel 50g
4.00/5

Voltaren Forte 23.2mg/g gel 50g

88
34 LEI info
Propolis Brut 10gr Apisalecom
4.06/5

Propolis Brut 10gr Apisalecom

67
16 LEI info