Sindolor gel 170 g + Sindolor 12 comprimate CADOU Fiterman

Sindolor gel 170 g + Sindolor 12 comprimate CADOU Fiterman

3.75/5 (28)

Sindolor gel 170 g Indicatii: Sindolor gel este un medicament care ameliorează inflamaţia şi durerea. Sindolor gel este indicat la adulţi şi copii cu vârsta peste 15 ani în tratamentul afecţiunilor inflamatorii sau posttraumatice ale articulaţiilor şi ţesuturilor moi, luxaţiilor, entorselor, contuziilor, întinderilor musculare, afecţiunilor meniscului, tenosinovitelor, contracturilor, hematoamelor (vânătăilor). Contraindicatii: Nu utilizaţi Sindolor gel: - dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la piroxicam, acid acetilsalicilic sau alte antiinflamatoare nesteroidiene, clorhidrat de ciclobenzaprină, lidocaină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament. Precauţii: Înainte să utilizaţi Sindolor gel, adresaţi-vă medicului dumneavoastră, farmacistului sau asistentului medical. Sarcina, alăptarea şi fertilitatea: Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Până în prezent, nu sunt disponibile date epidemiologice relevante privind administrarea Sindolor gel în timpul sarcinii. Administrarea antiinflamatoarelor nesteroidiene (piroxicam) prezintă un risc pentru făt – apariţia de malformaţii, în special în ultimul trimestru de sarcină. În plus, nu există suficiente date privind utilizarea ciclobenzaprinei în timpul sarcinii. De aceea, Sindolor gel nu este recomandat la gravide în primele două trimestre de sarcină şi este contraindicat în trimestrul al treilea. Din cauza excreţiei în lapte a piroxicamului şi lidocainei, şi probabil şi a ciclobenzaprinei, Sindolor gel nu este recomandat în timpul alăptării. Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor: Administrat conform recomandărilor, Sindolor gel nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. Mod de administrare: Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. Utilizarea la adulţi şi copii cu vârsta peste 15 ani: Sindolor gel se aplică la nivelul suprafeţei dureroase. Efectul acestuia se instalează în 15 minute, iar durerea se ameliorează pentru o perioadă îndelungată, de până la 12 ore. Doza recomandată este de 0,5 g - 1 g gel (aproximativ 3 – 4 cm) de 2 ori pe zi
masaţi uşor până la pătrunderea completă în piele. Durata tratamentului depinde de tipul afecţiunii şi de evoluţia clinică. Dacă după 7 zile de la începerea tratamentului simptomatologia nu se ameliorează, adresaţi-vă medicului, care va reevalua tratamentul. Utilizarea la copii şi adolescenţi cu vârsta sub 15 ani: Sindolor gel nu este recomandat pentru utilizare la aceste grupe de vârstă, din cauza lipsei datelor privind siguranţa şi eficacitatea. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acestmedicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Compozitie: - Substanţele active sunt: piroxicamul, clorhidratul de ciclobenzaprină şi lidocaina. Un gram de gel conţine piroxicam 5 mg, clorhidrat de ciclobenzaprină 5 mg şi lidocaină 20 mg. - Celelalte componente sunt: carbomer 980, trolamină, d-pantenol, etanol 96%, propilenglicol, p- hidroxibenzoat de metil (E218), p-hidroxibenzoat de n-propil (E216), apă purificată. Sindolor 12 comprimate Indicatii: Sindolor este indicat în algii, cefalee, dureri de origine dentară, nevralgii, nevrite, dureri postoperatorii şi dureri de origine reumatică şi în tratamentul durerii şi febrei asociate cu răceala şi gripa.Sindolor conţine substanţele active paracetamol, propifenazonă și cafeină. Sindolor aparţine grupei de medicamente – combinaţii cu paracetamol, exclusiv psiholeptice. Contraindicatii: Nu utilizați Sindolor: - dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, propifenazonă, cafeină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament. Precautii: Înainte să utilizați Sindolor, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Sarcina, fertilitatea și alăptarea: Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Sarcina: Deoarece lipsesc date concludente referitoare la administrarea asocierii de paracetamol şi propifenazonă la gravide, se recomandă ca Sindolor să nu fie utilizat în perioada de sarcină, mai ales în primul trimestru şi în ultimele 6 săptămâni de sarcină (cea de-a doua menţiune a fost făcută datorită riscului de inhibare a biosintezei prostaglandinelor şi, prin urmare, a influenţării travaliului). Alăptarea: Deoarece substanţele active din componenţa acestui medicament sunt excretate în laptele matern, şi datorită imaturităţii sistemelor enzimatice ale nou-născutului, Sindolor nu trebuie utilizat de către mamele care alăptează. Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor: Sindolor nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje Mod de administrare: Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur. Doze: Copii și adolescenți cu vârsta mai mică de 15 ani: Nu este recomandată administrarea la această categorie de vârstă. Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 15 ani: Se administrează 1-2 comprimate la nevoie. Dacă este necesar, pot fi administrate până la 3 doze într- un interval de 24 ore. Sindolor trebuie administrat pe cale orală, cu o cantitate adecvată de apă. Reacţiile adverse pot fi minimizate prin utilizarea celei mai mici doze eficace pentru cea mai scurtă perioadă necesară controlării simptomelor. Ca şi în cazul altor analgezice ce pot fi obţinute fără prescripţie medicală, Sindolor nu trebuie să se utilizeze pentru mai mult de 7 zile. Dacă simptomele persistă sau se înrăutăţesc, adresaţi-vă medicului dumneavoastră. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Compozitie: - Substanțele active sunt: paracetamol, propifenazonă și cafeină. Fiecare comprimat conține paracetamol 250 mg, propifenazonă 150 mg și cafeină 50 mg. - Celelalte componente sunt: talc purificat, amidon de porumb, celuloză microcristalină, dioxid de siliciu coloidal anhidru, Povidonă K30, stearat de magneziu.

Produse similare

Himalaya Rumalaya gel 75 g
3.89/5

Himalaya Rumalaya gel 75 g

83
50 LEI info
Voltaren Emulgel 11.6mg/g x 100g gel
3.90/5

Voltaren Emulgel 11.6mg/g x 100g gel

88
50 LEI info
Ruscoven gel 100ml
3.87/5

Ruscoven gel 100ml

71
48 LEI info
Femiplante 30 capsule Schaper & Brummer Reducere 5 LEI
4.02/5

Femiplante 30 capsule Schaper & Brummer

10% 52 LEI
91
47 LEI info
Polygemma 7 -Cai Urinare- 50ml Plantextrakt
3.93/5

Polygemma 7 -Cai Urinare- 50ml Plantextrakt

94
47 LEI info
Himalaya Rumalaya Forte 60 tablete
3.90/5

Himalaya Rumalaya Forte 60 tablete

91
52 LEI info
Nurofen Forte 400mg 24 comprimate
3.94/5

Nurofen Forte 400mg 24 comprimate

91
45 LEI info
Zdrovit Raniseptol Spray x 125 ml
3.96/5

Zdrovit Raniseptol Spray x 125 ml

97
45 LEI info
Nurofen Express Forte 400mg 20 comprimate
3.89/5

Nurofen Express Forte 400mg 20 comprimate

93
54 LEI info
Perskindol Activ Gel pentru dureri musculare si articulare 100 ml
3.88/5

Perskindol Activ Gel pentru dureri musculare si articulare 100 ml

91
55 LEI info
Nurofen Express 200mg 20 capsule moi
3.86/5

Nurofen Express 200mg 20 capsule moi

83
55 LEI info
C-GastriHelp 30cps Zenyth
3.78/5

C-GastriHelp 30cps Zenyth

20
43 LEI info
Herbagetica Inflanat Curcumin95 60 cps
3.88/5

Herbagetica Inflanat Curcumin95 60 cps

96
57 LEI info
Krauter Gheara Dracului Bio 500ml
3.88/5

Krauter Gheara Dracului Bio 500ml

94
58 LEI info
Gel Incalzitor cu Venin de Vipera 100ml Kasuf
3.91/5

Gel Incalzitor cu Venin de Vipera 100ml Kasuf

66
40 LEI info
Acustivum durere Spray auricular
3.97/5

Acustivum durere Spray auricular

92
40 LEI info
Magic Roll 60ml Krauter
3.86/5

Magic Roll 60ml Krauter

45
39 LEI info
Salix alba 340mg 90cps, Adams
3.86/5

Salix alba 340mg 90cps, Adams

93
59 LEI info
Krauter Magic Roll 60 ml
3.89/5

Krauter Magic Roll 60 ml

57
39 LEI info
Voltaren Forte 23.2mg/g gel 100g
3.83/5

Voltaren Forte 23.2mg/g gel 100g

81
59 LEI info
Aspirina Naturala 60cps Dvr
3.81/5

Aspirina Naturala 60cps Dvr

20
37 LEI info
Alka Seltzer, 10 comprimate efervescente
3.98/5

Alka Seltzer, 10 comprimate efervescente

88
37 LEI info
Gotu Kola 400mg, 90cps, Adams Supplements
3.82/5

Gotu Kola 400mg, 90cps, Adams Supplements

85
62 LEI info
Kinetic gel 175ml Elidor
3.96/5

Kinetic gel 175ml Elidor

76
36 LEI info
Aspirin 500 mg 20 drajeuri
3.95/5

Aspirin 500 mg 20 drajeuri

72
36 LEI info
Quercetin 500mg, 30cps, Cosmo Pharm
3.81/5

Quercetin 500mg, 30cps, Cosmo Pharm

84
62 LEI info
MARNYS Artohelp ulei de masaj 50 ml Reducere 3 LEI
3.80/5

MARNYS Artohelp ulei de masaj 50 ml

5% 65 LEI
57
62 LEI info
Nurofen Junior 200mg/5ml aroma portocale 100 ml
4.01/5

Nurofen Junior 200mg/5ml aroma portocale 100 ml

94
35 LEI info
Voltaren Forte 23.2mg/g gel 50g
4.00/5

Voltaren Forte 23.2mg/g gel 50g

88
34 LEI info
Vaxicum Sport unguent 50 ml
3.98/5

Vaxicum Sport unguent 50 ml

77
33 LEI info
Gel Gheara Dracului 250ml Krauter  Life Care
3.89/5

Gel Gheara Dracului 250ml Krauter Life Care

40
33 LEI info
Piascledine 300 15 capsule Angelini
3.79/5

Piascledine 300 15 capsule Angelini

81
65 LEI info
Spray Propolis si Acid Alfa Lipoic 50ml Hypericum
3.84/5

Spray Propolis si Acid Alfa Lipoic 50ml Hypericum

19
32 LEI info
Krauter Puterea Ursului Bio 500 ml
3.79/5

Krauter Puterea Ursului Bio 500 ml

89
68 LEI info
Nurofen Junior 7ani+ 100mg capsule moi masticabile aroma de portocale 12cpr 12 comprimate
4.06/5

Nurofen Junior 7ani+ 100mg capsule moi masticabile aroma de portocale 12cpr 12 comprimate

111
30 LEI info
Krauter Gheara Dracului Roll LifeCare 50 ml
3.97/5

Krauter Gheara Dracului Roll LifeCare 50 ml

66
30 LEI info
Pulbere Ashwagandha Eco 200gr Deco Italia
4.00/5

Pulbere Ashwagandha Eco 200gr Deco Italia

74
29 LEI info
Voltaren Forte 23.2mg/g gel 150g
3.79/5

Voltaren Forte 23.2mg/g gel 150g

94
69 LEI info
Gotu Kola 400mg, 30cps, Adams Supplements
4.04/5

Gotu Kola 400mg, 30cps, Adams Supplements

87
28 LEI info
Aspirina Organica 60cps Herbagetica
4.00/5

Aspirina Organica 60cps Herbagetica

72
28 LEI info
Balsam Gel cu Arnica 150ml Transvital
4.03/5

Balsam Gel cu Arnica 150ml Transvital

84
28 LEI info
Nurofen Immedia Ultra 400mg drajeuri 12 comprimate
3.78/5

Nurofen Immedia Ultra 400mg drajeuri 12 comprimate

92
70 LEI info
Artromio-Calmin cu Venin de vipera 50g
4.03/5

Artromio-Calmin cu Venin de vipera 50g

80
27 LEI info
Ibalgin Forte x 12 comprimate
4.05/5

Ibalgin Forte x 12 comprimate

89
27 LEI info
Dacia Plant Harpagophytum x 60 Comprimate
4.04/5

Dacia Plant Harpagophytum x 60 Comprimate

83
27 LEI info
Himalaya Rumalaya gel 30g
4.02/5

Himalaya Rumalaya gel 30g

76
27 LEI info
Nurofen pentru copii 125 mg 10 supozitoare
4.05/5

Nurofen pentru copii 125 mg 10 supozitoare

88
26 LEI info
Salix alba 340mg 30cps, Adams
4.08/5

Salix alba 340mg 30cps, Adams

96
25 LEI info