Solpadeine x 12 comprimate efervescente

Solpadeine x 12 comprimate efervescente

4.04/5 (95)

Prospect: Link ANM Compozitie Fiecare comprimat efervescent contine paracetamol 500 mg, fosfat de codeina hemihidrat 8 mg si cofeina 30 mg. Ambalajul contine 12 comprimate efervescente. Indicatii Comprimatele efervescente solpadeine sunt recomandate pentru ameliorarea durerilor care apar in reumatism, sciatica si lumbago. Sunt de asemenea recomandate pentru tratamentul durerilor de cap, migrenei, durerilor menstruale, in cazul luxatiilor, durerilor dentare, nevralgiilor, sinuzitei, durerilor de gat si febrei, precum si pentru ameliorarea simptomelor din raceli si gripa. Comprimatele efervescente Solpadeine contin trei compusi activi: paracetamol- analgezic si antipiretic, fosfat de codeina - analgezic si cofeina, pentru ameliorarea puternica si rapida a durerii. Doze si mod de administrare Comprimatele de Solpadeine se dizolva in apa. Adulti: a se administra 2 comprimate dizolvate intr-un pahar cu apa, de 1-4 ori pe zi, daca este necesar. Administrarea nu se va repeta la un interval mai mic de 4 ore sau nu se vor depasi 4 doze (8 comprimate) in 24 de ore. Copii( 7-12 ani): 1/2 comprimat pana la 1 comprimat, dizolvat intr-un pahar cu apa, de 1-4 ori pe zi. Administrarea nu se va repeta la un interval mai mic de 4 ore. A nu se depasi 4 comprimate in 24 de ore. Nu se recomanda copiilor sub varsta de 7 ani. Nu se va administra copiilor Solpadeine mai mult de 3 zile fara avizul medicului. Daca simptomele persista, consultati medicul. A nu se depasi doza stabilita. In cazul depasirii dozei recomandate, consultati imediat medicul, chiar daca nu va simtiti rau. Contraindicatii A nu se administra concomitent cu alte produse care contin paracetamol. Nu se administreaza in astm sau in crizele astmatice. Masuri de precautie Inainte de a lua Solpadeine cereti sfatul medicului daca: suferiti de afectiuni renale sau hepatice grave
sunteti insarcinata
vi s-au recomandat medicamente pentru stari depresive sau daca sunteti in tratament pentru probleme respiratorii
luati medicamente recomandate de medic pentru tratarea greturilor si vomei sau a concentratiei crescute de colesterol in sange. Comprimatele efervescente de Solpadeine pot produce somnolenta. Daca somnolenta este prezenta, nu conduceti vehicule sau nu manevrati masini si unelte. Reactii adverse Efectele secundare ale paracetamolului sunt rare. Pot sa apara reactii alergice, de exemplu eruptii cutanate. Codeina poate produce constipatie, greata, ameteli sau somnolenta, dar efectele secundare sunt foarte rare daca se respecta administrarea corecta a produsului. Consumul excesiv de ceai sau cafea concomitent cu administrarea de Solpadeine poate produce iritabilitate sau nervozitate. Consultati medicul in cazul oricaror efecte deosebite. Data expirarii: nu utilizati acest medicament dupa data expirarii indicata pe ambalaj. Conditii de pastrare: A se pastra la temperaturi sub 25 grade Celsius. Nu lasati medicamentul la indemana copiilor.

Produse similare

Spray Propolis si Acid Alfa Lipoic 50ml Hypericum
3.84/5

Spray Propolis si Acid Alfa Lipoic 50ml Hypericum

19
32 LEI info
Nurofen Junior 7ani+ 100mg capsule moi masticabile aroma de portocale 12cpr 12 comprimate
4.06/5

Nurofen Junior 7ani+ 100mg capsule moi masticabile aroma de portocale 12cpr 12 comprimate

111
30 LEI info
Krauter Gheara Dracului Roll LifeCare 50 ml
3.97/5

Krauter Gheara Dracului Roll LifeCare 50 ml

66
30 LEI info
Vaxicum Sport unguent 50 ml
3.98/5

Vaxicum Sport unguent 50 ml

77
33 LEI info
Gel Gheara Dracului 250ml Krauter  Life Care
3.89/5

Gel Gheara Dracului 250ml Krauter Life Care

40
33 LEI info
Pulbere Ashwagandha Eco 200gr Deco Italia
4.00/5

Pulbere Ashwagandha Eco 200gr Deco Italia

74
29 LEI info
Gotu Kola 400mg, 30cps, Adams Supplements
4.04/5

Gotu Kola 400mg, 30cps, Adams Supplements

87
28 LEI info
Voltaren Forte 23.2mg/g gel 50g
4.00/5

Voltaren Forte 23.2mg/g gel 50g

88
34 LEI info
Aspirina Organica 60cps Herbagetica
4.00/5

Aspirina Organica 60cps Herbagetica

72
28 LEI info
Balsam Gel cu Arnica 150ml Transvital
4.03/5

Balsam Gel cu Arnica 150ml Transvital

84
28 LEI info
Artromio-Calmin cu Venin de vipera 50g
4.03/5

Artromio-Calmin cu Venin de vipera 50g

80
27 LEI info
Ibalgin Forte x 12 comprimate
4.05/5

Ibalgin Forte x 12 comprimate

89
27 LEI info
Dacia Plant Harpagophytum x 60 Comprimate
4.04/5

Dacia Plant Harpagophytum x 60 Comprimate

83
27 LEI info
Himalaya Rumalaya gel 30g
4.02/5

Himalaya Rumalaya gel 30g

76
27 LEI info
Nurofen Junior 200mg/5ml aroma portocale 100 ml
4.01/5

Nurofen Junior 200mg/5ml aroma portocale 100 ml

94
35 LEI info
Kinetic gel 175ml Elidor
3.96/5

Kinetic gel 175ml Elidor

76
36 LEI info
Aspirin 500 mg 20 drajeuri
3.95/5

Aspirin 500 mg 20 drajeuri

72
36 LEI info
Nurofen pentru copii 125 mg 10 supozitoare
4.05/5

Nurofen pentru copii 125 mg 10 supozitoare

88
26 LEI info
Salix alba 340mg 30cps, Adams
4.08/5

Salix alba 340mg 30cps, Adams

96
25 LEI info
Supozitoare, Carpicon S, 10 bucati, Elzin Plant
4.04/5

Supozitoare, Carpicon S, 10 bucati, Elzin Plant

81
25 LEI info
Gel calmant înțepături de insecte Calmax, 30 ml, Biotrade (Concentratie: 30ml)
4.08/5

Gel calmant înțepături de insecte Calmax, 30 ml, Biotrade (Concentratie: 30ml)

94
25 LEI info
Aspirina Naturala 60cps Dvr
3.81/5

Aspirina Naturala 60cps Dvr

20
37 LEI info
Gel Puterea Tigrului, Transvital, 250 ml
4.06/5

Gel Puterea Tigrului, Transvital, 250 ml

88
25 LEI info
Alka Seltzer, 10 comprimate efervescente
3.98/5

Alka Seltzer, 10 comprimate efervescente

88
37 LEI info
Antinevralgic Forte 20 comprimate
4.06/5

Antinevralgic Forte 20 comprimate

86
25 LEI info
Supozitoare Tuiazin 10*1.5g Elzin Plant
4.00/5

Supozitoare Tuiazin 10*1.5g Elzin Plant

62
25 LEI info
Carpicon S Crema Solida 10 Supozitoare Hipocrate
4.07/5

Carpicon S Crema Solida 10 Supozitoare Hipocrate

92
24 LEI info
Nurofen pentru copii 60mg 10 supozitoare
4.03/5

Nurofen pentru copii 60mg 10 supozitoare

75
24 LEI info
Antinevralgic P 20 comprimate
3.99/5

Antinevralgic P 20 comprimate

58
24 LEI info
Magic Roll 60ml Krauter
3.86/5

Magic Roll 60ml Krauter

45
39 LEI info
Iederazin Supozitoare 1.5g Elzin Plant
4.06/5

Iederazin Supozitoare 1.5g Elzin Plant

82
23 LEI info
Nurofen Forte 400mg 12 comprimate
4.08/5

Nurofen Forte 400mg 12 comprimate

92
23 LEI info
Saridon x 10 comprimate
4.06/5

Saridon x 10 comprimate

84
23 LEI info
Krauter Magic Roll 60 ml
3.89/5

Krauter Magic Roll 60 ml

57
39 LEI info
Stimuven Plus x 50g cremă
4.07/5

Stimuven Plus x 50g cremă

83
22 LEI info
Stimuven Plus x 60g gel
4.07/5

Stimuven Plus x 60g gel

82
22 LEI info
Smecta Go 8 plicuri Reducere 6 LEI
4.32/5

Smecta Go 8 plicuri

22% 28 LEI
95
22 LEI info
Gel Incalzitor cu Venin de Vipera 100ml Kasuf
3.91/5

Gel Incalzitor cu Venin de Vipera 100ml Kasuf

66
40 LEI info
Acustivum durere Spray auricular
3.97/5

Acustivum durere Spray auricular

92
40 LEI info
FARES Biomicin A2 solutie 10 ml
4.09/5

FARES Biomicin A2 solutie 10 ml

92
22 LEI info
Gel Gheara Dracului, Transvital, 250 ml
4.09/5

Gel Gheara Dracului, Transvital, 250 ml

91
22 LEI info
Ghimbir si Salvie 20cpr Elidor Pontica
3.90/5

Ghimbir si Salvie 20cpr Elidor Pontica

13
21 LEI info
Fasconal 20 comprimate
4.07/5

Fasconal 20 comprimate

80
20 LEI info
Mig Pediatric x 100ml soluţie orală
4.10/5

Mig Pediatric x 100ml soluţie orală

91
20 LEI info
Advil 200 mg 10 drajeuri
4.08/5

Advil 200 mg 10 drajeuri

83
20 LEI info
Supozitor Capricon 10x1gr Elzin Plant
4.08/5

Supozitor Capricon 10x1gr Elzin Plant

84
20 LEI info
Panadol Extra x 12 comprimate
4.06/5

Panadol Extra x 12 comprimate

74
19 LEI info
C-GastriHelp 30cps Zenyth
3.78/5

C-GastriHelp 30cps Zenyth

20
43 LEI info